Zainaugurowany 21 lutego Rok Oskara Kolberga ma zasięg ogólnopolski. Wiele imprez z tym związanych odbyło się lub odbędzie w Przysusze, mieście, w którym etnograf się urodził. Jego sylwetkę oraz dzieło przypominają także uczniowie gimnazjum, prezentując wystawę na szkolnym korytarzu.
Jeszcze przed oficjalną inauguracją Roku Kolberga przysuscy gimnazjaliści i ich nauczyciele podjęli wiele inicjatyw mających na celu przybliżenie postaci i dorobku wybitnego folklorysty. W ich wyniku powstał szereg wystaw, które znajdują się na parterze w szkole. „Ślad” Kolberga widać zresztą już przed głównym wejściem do budynku, gdzie przyklejone do szyb prezentowane są wycinanki ludowe – efekt ogłoszonego wcześniej konkursu. Natomiast w środku uwagę przykuwa kącik folklorystyczny, w którym zgromadzono różne sprzęty, narzędzia i stroje jeszcze nie tak dawno używane przez mieszkańców polskich wsi, dziś odchodzące do lamusa. Obok „wiejskiej zagrody” znajduje się wystawa (autorstwa uczniów klasy drugiej: Julii Dyderskiej, Izy Górnickiej i Natalii Nogańskiej), dzięki której można dowiedzieć się, czym zajmował się Oskar Kolberg oraz jakie są jego związki z Przysuchą. Prezentowane są też liczne portrety etnografa - prace wyróżnione w szkolnym konkursie. Na stoliku wyeksponowano kilkanaście tomów monumentalnego dzieła „Lud”, a na postumencie popiersie folklorysty.
Nad przygotowaniem ekspozycji czuwały nauczycielki: Edyta Dyderska, Anna Kozłowska, Edyta Pełka-Pal oraz Anna Raczkowska, choć tak naprawdę swoją pomocą służyło wiele osób. Drewnianą zagrodę wykonał pan Mirosław Wojtunik.
Joomla Templates designed by Best Joomla Hosting
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...